Od malucha do starszaka – czyli higiena zębów mlecznych

Pierwsze lata życia dziecka są ogromnie istotne nie jedynie dla stanu jego zębów mlecznych, lecz również dla przyszłych zębów stałych. Około szóstego miesiąca życia niemowlęciu wyżynają się pierwsze zęby mleczne, około trzeciego roku życia mały człowiek posiada już pełne uzębienie mleczne, z kolei około szóstego roku życia pojawiają się pierwsze zęby stałe.

Ostatnie zęby mleczne utrzymują się zazwyczaj do ok. dwunastego roku życia. Tak więc przez ponad sześć lat w jamie ustnej dzieci występuje tzw. uzębienie mieszane – część zębów mlecznych i część stałych. Jest w związku z tym oczywistością, że stan zębów mlecznych ma istotny wpływ na wyżynające się stałe ząbki. Mleczne zęby są słabiej zmineralizowane aniżeli stałe zęby więc próchnica u małych dzieci postępuje ogromnie szybko. Nieleczona wiedzie do ropnych skomplikowań, bólu, konieczności zażywania przez latorośl antybiotyków, przedwczesnego usuwania ząbków, kłopotów ze zgryzem, a nawet do poważnych zaburzeń w ogólnym stanie zdrowia dziecka.

Może zainteresują ciebie także

Jakim sposobem prawidłowo zadbać o nasze zęby?

Dentysta
Opracował: Partha S. Sahana
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Nie da się ukryć faktu, że dobre zdrowie to jedna z gigantycznych wartości, jaką zdołaliśmy otrzymać. Gdy człowiek nie jest w pełni zdrowy, nawet największe skarby pieniężne nie są w stanie zrekompensować mu doświadczanego cierpienia. W związku z takim stanem rzeczywistości czynimy wszelakie wysiłki, aby podtrzymać nasz organizm w należytym stanie.


Podstawową metodą zapobiegania próchnicy jest odpowiednia higiena jamy ustnej, a w szczególności czyszczenie zębów dwa razy dziennie, najlepiej pastą z fluorem. W pierwszych latach życia malucha kształtują się jego nawyki higieniczne a także wyrabia sztuka szczotkowania zębów.

Czy pragniesz, poznać kolejne wiadomości? Jeśli tak, to wejdź na ten odsyłacz oraz zobacz w artykule (https://innerharmony.pl/) więcej danych. One niewątpliwie także Cię zaciekawią.

Im wcześniej przyuczymy dziecko prawidłowego mycia uzębienia, tym chętniej będzie ono czyniło to w przyszłości, zgodnie z maksymą „czym skorupka za młodu nasiąknie”.

zęby dziecka
Opracował: Butz.2013
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Pociechy od 0 do 2 lat - Czy i jak dieta niewiasty w ciąży wpływa na stan zębów malucha? Typ jak też liczba pokarmów spożywanych poprzez kobietę brzemienną ma ogromne znaczenie dla rozwoju zawiązków zębów mlecznych oraz pierwszych ząbków trzonowych stałych, które rozwijają się po części już w życiu płodowym. W diecie przyszłej mamy nie powinna brakować wyrobów dostatnich w białko, wapń, fosfor oraz witaminę D (jajka, nabiał, ryby, mięso, warzywa strączkowe, zielone rośliny liściaste, artykuły pełnoziarniste). Naukowcy udowodnili, że przesadne spożywanie poprzez kobietę w ciąży cukrów (dla przykładu objadanie się słodyczami) nadwątla kształtujące się przyszłe ząbki dzidziusia. Czy i w jaki sposób trzeba czyścić pierwsze wyrzynające się ząbki? Pierwsze wyrzynające się zęby trzeba koniecznie czyścić, szczególnie iż nie są one jeszcze w pełni zmineralizowane, a więc są bardzo podatne na próchnicę.

Dentyści, np. Demed, zalecają zapoczątkowanie higieny jamy ustnej u potomka jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Bezzębne dziąsełka dzidziusia należy przemywać sterylnym gazikiem (można go zakupić w aptece), zmoczonym w letniej, przegotowanej wodzie czy naparze z rumianku. W taki sam sposób czyści się po każdym posiłku pierwsze ząbki mleczne, pomnąc, żeby wycierać je zarówno od strony warg, jak także języka. Najistotniejsze jest oczyszczanie zębów maluchom przed spaniem nocnym.

Gdyby pojawiły się jakiekolwiek trudności, wpisujemy w przeglądarkę frazę: dentysta Ursynów bądź ortodonta warszawa Ursynów. W efekcie powinna wyświetlić się Centrum Stomatologizne Demed.
21/12/15, 19:43:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.