Zadbaj o siebie i uratuj swe zdrowie – umów się na spotkanie do lekarza ginekologii i spytaj o histeroskopię

Jednym z niepokojących sygnałów ostrzegawczych dla każdej kobiety, są nietypowe krwawienia z dróg rodnych. Jeżeli masz bardzo obfite, nieregularne krwawienia miesięczne lub zdarzają u Ciebie krwawienia międzymiesiączkowe, powinnyśmy zapytać swojego lekarza ginekologii o histeroskopię.

kobiece choroby
Opracował: Bird&Co Sp. z.o.o.
Zainspirowane przez: Bird&Co Sp. z.o.o.
Histeroskopia – co to takiego?
Histeroskopia to badanie ginekologiczne macicy, a dokładniej endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej ten organ ().
Czynność pozwala na wykrycie ewentualnych zmian chorobowych: polipów, mięśniaków, zrostów a także guzów nowotworowych. Sprawdzony ginekolog powinien zrobić histeroskopię, gdy jest podejrzenie, że badanie USG nie wystarczy do sprecyzowania trafnej diagnozy.
Niejednokrotnie powodem do badania jest: podejrzenie wad w budowie macicy, kłopot z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem, niepokojące krwawienia, opcja pojawienia się zrostów wewnątrzmacicznych.

W jaki sposób lekarz przeprowadza badanie?
Histeroskopia polega na wprowadzeniu do macicy nowoczesnego narzędzia nazywanego histeroskopem. Urządzenie podłączone jest do monitora, dzięki temu lekarz może sprawnie zobaczyć obraz z kamery i ocenić jamę macicy. W zależności od stanu pacjentki proponuje się histeroskopię: diagnostyczną, zabiegową oraz operacyjną. Badanie diagnostyczne jest najmniej inwazyjne i może odbyć się bez uprzedniego podania środków znieczulających i badań laboratoryjnych.
Histeroskopia zabiegowa, jak sam nazwa określa, wiąże się z przeprowadzaniem zabiegu, który odbywa się przy zastosowaniu specjalnych mikronarzędzi. Histeroskopia zabiegowa pozwala na pobranie materiału do badania histopatologicznego, pozbycie się drobnych mięśniaków czy polipów.

kobieta
Opracował: NANTES
Histeroskopia operacyjna jest polecana, gdy powinniśmy zlikwidować rozległe zmiany patologiczne, przykładowo liczne mięśniaki albo polipy endometrialne.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu oraz po wykonaniu wcześniejszych badań laboratoryjnych.

Gdzie można wykonać zabieg?
Zabieg możemy wykonać w swoim mieście. Jeżeli nie mamy zaufanego ginekologa, wystarczy, że wspomożemy się Internetem, wpisując na przykład „ginekolog Bielsko-Biała” (więcej pod linkiem) i wybierzemy się na wizytę do lekarza, który w największym stopniu nam odpowiada. Pamiętajmy, jeśli pojawiają się u nas niepokojące objawy, niezwłocznie zarejestrujmy się do ginekologa.
19/02/23, 00:00:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.