Jakie noże są wyprodukowane z najtwardszej oraz w najwyższym stopniu odpornej stali?

Stal damasceńska jest znajoma dla ludzkości od bardzo wielu lat. Wywodzi się ona z Damaszku, stolicy Indii. charakteryzuje się ona niezwykle dużą twardością przy jednoczesnym zachowaniu giętkości. Jest znakomitym materiałem do produkcji broni białej czy też bardzo ostrych noży.
zaparzacze
Opracował: Bodum
Zainspirowane przez: Bodum


noże ze stali damasceńskiej
Opracował: Quinn Dombrowski
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Tak doskonałe cechy prawdopodobne są dzięki fachowej zawartości węgla w stopie. Jak ogólnie jest wiadome, stal jest stopem żelaza i węgla, jednak wspomnieć należy, że za twardość stopu jest odpowiedzialna odpowiednia zawartość węgla. Jeśli wynosi ona poniżej 0,5%, stal jest stosunkowo miękka, natomiast w zakresie 0,5%-1,75 - twarda. Ta stal jest nierównomiernie nawęglona i występują w niej węgliki żelaza. Wyprodukowane przy pomocy takiej techniki noże stosowane są aktualnie w profesjonalnych kuchniach czy przez miłośników survivalu. Bardzo ważny jest fakt, że noże ze stali damasceńskiej są stworzone z kilkunastu lub nawet kilkuset warstw. Mogłyby być znakomitym rozwiązaniem na prezent, gdyż sprzedawane są w wytwornym pudełku, w którym może być kilka noży o różnych wymiarach.


Noże kuchenne wyprodukowane ze stali damasceńskiej, mają twardość rzędu +/- 60 HRC, długość ok. 25-30 cm, grubość klingi ok. 2mm i mogą ważyć ok. 150-200 g. Stal ta jest wykorzystywana m.in. w japońskim "mieście noży" Seki, które jest słynne na całym świecie z produkcji najlepszej jakości tego typu produktów. Są one wytwarzane głównie dla profesjonalistów, którzy nie mogliby sobie zezwolić na częste przerwy w celu np. ostrzenia noża. Ceny takich noży nie są niskie i przeważnie wynoszą paręset PLN.
Nie jest to jednak dużo, zwłaszcza jeżeli bierzemy pod uwagę to, że mogą one służyć nawet przez bardzo długi okres czasu. I ciągle mogą nas cieszyć swoim niezawodnym funkcjonowaniem.
18/02/12, 15:24:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.