Żeliwo - własności, zastosowanie a także konserwacja

Żeliwo to surowiec niesłychanie solidny, wytrzymały na rdzewienie, a przy tym zapewniający bezgraniczne wręcz możliwości modelowania.


Z żeliwa odlewa się między innymi meble do ogrodu, garnki jak też patelnie, rozmaitego rodzaju ozdoby.


łazienka
Opracował: Internity
Zainspirowane przez: Internity


Ten wielozadaniowy surowiec powstać może w drodze stopu stali z fosforem a także szeregiem pozostałych pierwiastków. W zależności od typu stopu, powstałe żeliwo odróżnia się własnościami, a co za tym idzie, także przeznaczeniem. Wszelkiego rodzaju nity, włazy jak też inne elementy pracujące pod ogromnym napięciem sporządza się z bardziej giętkiego, odpornego na sprężanie żeliwa typu sferoidalnego, bez trudu znoszącego obciążenie około kilkudziesięciu ton. Zaś większa część artykułów powszedniego użycia, takich jak sprzęty do ogrodu, fragmenty ozdobne, albo naczynia, powstaje z szarego żeliwa.


Jakie są własności tego surowca? Jest z pewnością nadzwyczaj ciężki. Z tej przyczyny raczej nie nada się do ogromnych obiektów (dla przykładu sprzętów), jakie z założenia mają być częstokroć przenoszone. Na żeliwnej ławce jednakże spokojnie usiądą nasze prawnuki, a może także kolejne generacje, gdyż niezmienność materiału gwarantuje, że przetrwa on długie lata. Zawdzięcza to m.in. dużej wytrzymałości na rdzewienie. Dzięki zawartości węgla metal ów rdzewieje jedynie powierzchniowo. Jeżeli zdarzy nam się zauważyć na nim rdzawe plamki, wystarczy je oczyścić, aby przekonać się, iż rdza nie wniknęła w głąb żeliwa.


Może zainteresują ciebie także

Żeliwo - jego własności, zastosowanie oraz konserwacja

jedzenie
Opracował: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Żeliwo to surowiec niesłychanie solidny, wytrzymały na rdzewienie, a przy tym przynoszący bezgraniczne wręcz możliwości kształtowania.


Z tego surowca odlewa się meble ogrodowe, patelnie a także garnki, rozmaitego typu ozdoby.


Bardzo popularne są zrobione z tego stopu patelnie: zwyczajne, grillowe, bądź ze specjalnymi wgłębieniami do smażenia jaj czy placków. Na pewno przyda się nam także żeliwna patelnia do naleśników.
19/07/10, 07:32:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.