Żeliwo - jego własności, zastosowanie oraz konserwacja

Żeliwo to półprodukt bardzo solidny, wytrzymały na korozję, a przy tym zapewniający bezgraniczne wręcz możliwości kształtowania.


Z tego surowca odlewa się między innymi meble ogrodowe, patelnie oraz garnki, rozmaitego typu ozdoby.
jedzenie
Opracował: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Ten wielozadaniowy surowiec może powstać w drodze stopu stali z manganem jak też szeregiem pozostałych pierwiastków. W zależności od typu stopu, powstałe żeliwo różni się przymiotami, a co za tym idzie, także użyciem. Wszelkiego typu śruby, śluzy jak też pozostałe części pracujące pod ogromnym napięciem wytwarza się z bardziej sprężystego, wytrzymałego na ściskanie żeliwa typu sferoidalnego, bez kłopotu znoszącego obciążenie w przybliżeniu kilkudziesięciu ton. Natomiast większa część produktów powszedniego użytku, jak meble do ogrodu, fragmenty ozdobne, bądź naczynia, powstaje z tzw. szarego żeliwa.


Jakie są własności owego surowca? Jest na pewno dosyć ciężki. Stąd raczej nie nadaje się do ogromnych przedmiotów (dla przykładu mebli), jakie z założenia mają być częstokroć przesuwane. Na żeliwnej ławce jednakże spokojnie przysiądą jeszcze nasze prawnuki, a może też następne pokolenia, bowiem wytrzymałość materiału gwarantuje, iż przetrzyma długie lata. Zawdzięcza to m.in. dużej wytrzymałości na korozję. Dzięki zawartości węgla metal ten rdzewieje tylko powierzchniowo.

Jeżeli czytasz prezentowany tekst, to oznacza, że bardzo Cię zaciekawił. Skoro tak, to przekonaj się, że inne portale też zawierają istotne informacje.

Jeżeli zdarzy nam się zauważyć na nim rudawe plamki, wystarczy je wyczyścić, aby przekonać się, że rdza nie weszła w głąb przedmiotu.
Bardzo popularne są stworzone z owego stopu patelnie: zwyczajne, grillowe, bądź z dodatkowymi zagłębieniami przeznaczonymi do smażenia jaj bądź placków. Przyda się nam także żeliwna patelnia do naleśników.
19/09/03, 08:11:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.