Obchodzenie się z dziećmi niepełnosprawnymi psychicznie

Rozmaite schorzenia i niepełnosprawności aktualnie powoli Zaczynają być szeroko omawiane. Tak jest także w przypadku chorób umysłowych. O takich chorobach bowiem dawniej mówiło się bardzo niewiele lub wcale. Aktualnie dąży się do tego, by móc takim ludziom udzielić pomocy i w jak największym stopniu ułatwić życie. Powstają nawet wyspecjalizowane ośrodki i fundacje, których rolą jest wspierać ludzi niepełnosprawnych i ich bliskich.

dziecko
Opracował: john.warnas2013
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Niektóre z tego typu instytucji za cel przyjęły sobie pomoc najmłodszym z chorobami umysłowymi. Dla nich specjalnie tworzone są wyspecjalizowane szkoły, w których program i sposoby nauczania dostosowane są do ich indywidualnych potrzeb. Placówki tego rodzaju zatrudniają również wykwalifikowanych nauczycieli, którzy posiadają wiedzę jak z chorymi dziećmi postępować i jak się z nimi skutecznie porozumieć. Rzecz jasna w przypadku części uczniów nauka w zwykłych szkołach jest możliwa. Jednak przykładowo dla dzieci chorych na zespół Aspergera bardzo ciężkim zadaniem może być przyzwyczajenie się do takiego środowiska.

Skąd czerpać potrzebne informacje?

Ludźmi, którzy w największym stopniu poszukują danych w kwestii postępowania z chorym dzieckiem, są jego opiekunowie. To oni mają z dzieckiem styczność od narodzenia, lecz tak samo jak rodzice zdrowych dzieci, zapoznają się z ich potrzebami stopniowo. Oczywiście bardzo wiele zależy od rodzaju schorzenia, na jakie cierpi dziecko. Występują bowiem zaburzenia stopnia lekkiego, które tylko w niewielkim stopniu utrudniają porozumienie. Opiekunowie poszukują więc informacji u lekarzy, w czasopismach fachowych, a obecnie także na stronach WWW. Bardzo potrzebnym źródłem są fora internetowe, na których rodzice wymieniają się doświadczeniami.

Codzienność z chorym dzieckiem

Opiekunowie dzieci poszukują we wspomnianych miejscach danych niezwykle zróżnicowanych. Część ich dylematów dotyczy spraw z życia codziennego, dla większości rodziców całkowicie błahych. Niepełnosprawność dziecka jednak często jest w stanie sprawić, że zwykłe zadania są o wiele trudniejsze. Poszukiwane są na przykład gry dla dzieci autystycznych, jakich Zadaniem jest sprawienie, by dziecko stopniowo otwierało się na otoczenie.
19/05/12, 11:46:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.