Opcje menadżerskie – kalkulacja

Współcześnie kierując przedsiebiorstwem warto zatroszczyć o znakomitą jakość planów motywacyjnych u kierownictwa. Zwłaszcza nieodzowne są tzw. opcje menadżerskie, czyli nagrody dla zarządu opierające się na działaniu w wieloletnich planach motywacyjnych.

Ocena pracownika przez menedżera
Opracował: Victor1558
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Ten rodzaj planu motywacyjnego, zaakceptowany poprzez zebranie akcjonariuszy, jest używany głównie na giełdzie oraz stanowi dodatkowe wynagrodzenie menadżerów przedsiębiorstwa, lecz nie jest to ich jedyna funkcja – wpływają one dużo na wartość przedsiębiorstwa, więcej: Mogą być później wycenione przez aktuariusza – jego pomoc jest na pewno niezbędna, ponieważ opcje menadżerskie należą do bardzo złożonych instrumentów finansowych. Bardzo cenna jest tu precyzja oraz wiedza oparta na świetnym doświadczeniu.
Podstawą funkcjonowania opcji menadżerskich jest zaproponowanie kupna papierów wartościowych najważniejszym członkom przedsiębiorstwa po preferencyjnej cenie. Motywuje to ich ponadto do polepszenia pracy na rzecz przedsiębiorstwa. Celem jest także późniejsza podwyżka cen akcji, oznaczające w praktyce większe zarobki firmy. Opcje menadżerskie (link tu) są z reguły programami wieloletnimi, a do ich plusów dobrze atrakcyjne opodatkowanie. Osoba, jakiej są oferowane opcje menadżerskie, jest w stanie je przyjąć dobrowolnie – dlatego nie należą do dochodów obarczonych ZUSem. Ta strategia motywacyjna polega na zachęceniu najistotniejszych pracowników do ulepszania działania spółki i ich zwiększonej pracy.

Inwestycje, papiery wartościowe
Opracował: www.sxc.hu
Zainspirowane przez: www.sxc.hu
Wycena opcji menadżerskich jest w stanie polegać na skorzystaniu z drzew dwumianowych, bądź – gdy konkretne opcje menadżerskie są bardziej złożone – z modelu symulacji Monte Carlo. Wycenianie w każdej sytuacji odbywa się na tzw. Grant Date jak również brane jest pod uwagę takie czynniki, jak choćby – aktualne opłaty akcji, planowane dywidendy, czas trwania i cenę realizacji opcji, lecz z jasnych względów nie są to jedyne czynniki. Ważna jest także stopa procentowa wolna od ryzyka straty oraz szacunek zmian cen akcji. Wyceną w każdej sytuacji powinien się zajmować profesjonalny aktuariusz ze względu na złożoność takiego programu motywacyjnego, zaś samo wycenianie jest użyteczna w dokumentach, i dlatego – w kwestiach bezpieczeństwa firmy podczas kontroli, oraz klarowności podczas rozliczania się z kierownictwem. W takim celu należy udać się do znanego biura aktuarialnego – tam możliwa jest też analiza innych instrumentów finansowych. Uprzednio należy zoptymalizować jak również przestudiować akceptowany program. Istotne jest, aby aktuariusz w każdej sytuacji miał osobiste podejście do zadania – dzięki temu da się mieć duże szanse, że wycena będzie fachowa.
23/05/16, 07:04:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.