ZUS, zliczanie składki, kasy fiskalne, czyli co powinien wiedzieć kompletny właściciel

Funkcjonowanie firmy wiąże się z poświęcaniem uwagi na sprawy biurowe. Właściciel powinien orientować się w tym jak co rok prezentują się składki ZUS, czy wykonywane przez ich firmę usługi zaliczają się do tych, które wymagają utrzymywania albo też zwolnienie z kasy fiskalnej, jakim sposobem można odliczyć opłaty za internet. Wszystkie te obowiązki warto skrupulatnie dopatrywać gdyż wytyczne w prawie ulegają zmianom.

Składki ZUS
Opracował: kstudenta
Zainspirowane przez: http://www.sxc.hu
Jest tak zwłaszcza gdy chodzi o biznes, który wymaga posiadania kasy fiskalnej. O tym, czy właściciele firm poszczególnych branż mają obowiązek ich zakładania, decyduje akt prawny sygnowany ręką ministra finansów. Ważnym zapisem prawnym, który reguluje konieczność posiadania kasy fiskalnej jest ustawa o podatku od towarów i usług . Sam podatek znany jest szerzej jako VAT. Czytaj http://cenabiznesu.pl/-kiedy-konczy-sie-maly-zus.

Na przestrzeni lat kolejne zawody dołączają do listy tych, które rozliczają się z kasy fiskalnej. Od kilku lat tę konieczność spełniać raz na rok muszą rekrutujący personele (agencje HR), zakłady pogrzebowe, dość szeroko pojmowane sekretariaty. To samo tyczy się kierowców prywatnych autobusów, to samo tyczy się sprzedawców biżuterii, natomiast posiadacze prywatnych warsztatów samochodowych nie mają takiej powinności. Czytaj http://cenabiznesu.pl/-jak-odliczyc-vat-od-wydatkow-na-media-przy-dzialalnosci-we-wlasnym-mieszkaniu http://cenabiznesu.pl/-czy-e-sklep-musi-posiadac-kase-fiskalna

Rozliczeniowe sprawy przedsiębiorcy to także dopatrzenie uczciwego odprowadzenia składek. W rocznej składce ZUS-owskiej nie musimy (zależy to od decyzji właściciela) odliczać dobrowolnie opłacanych składek chorobowych. Najważniejsze są tu składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i na fundusz pracy. W skali miesiąca rozkład wpłat na składki wygląda następująco: jednostki i zakłady budżetowe odliczają składki do piątego dnia każdego miesiąca, samo zatrudniający się do dziesiątego, a reszta płatników do piętnastego. Bagatelizowanie terminów grozi karą grzywny sięgającą pięciu tysięcy złotych.

Poza najważniejszą „trójcą” szefom przysługują ulgi od podatku, pod które - w zależności pism potwierdzających płatności - podlegają. Znajomość prawa rozliczeniowego umożliwia doprecyzowanie wiedzy na temat tego jak odliczyć internet , kto załapie się na ulgę od nowych technologii, a kto z tych którzy prowadzą działalność ma szansę na ulgi rodzinne.
18/06/22, 12:07:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.