Czy powinniśmy spożywać mięso? Jakie jesteśmy w stanie zyskać korzyści? O czym pamiętać?

Mięso faktycznie zawiera dużo niezdrowego tłuszczu, ale jest jednocześnie świetnym źródłem cennego białka oraz żelaza. Korzystnie dobrać mięso, tak więc zrezygnować z wołowiny i wieprzowiny, za to sięgnąć po kurczaka czy cielęcinę. W za bardzo dużych ilościach czerwone mięso może przyczynić się do zawału serca, powstawania nowotworów oraz cukrzycy.

produkty mięsne
Opracował: U.S. Department of Agriculture
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Sprawa jedzenia mięsa wywołuje wiele kontrowersji, a spór pomiędzy wielbicielami mięsa a wegetarianami ma już miejsce bardzo długo. Ci pierwsi po prostu preferują mięso i nie wyobrażają sobie obiadu bez tego typu porcji jedzenia, natomiast wegetarianie uważają, iż mięso jest szkodliwe i trzeba go unikać. Generalnie produkty mięsne są nam niezbędne, ale w racjonalnych ilościach, nie każde mięso jest też konieczne w naszej diecie - sprawdź pod tym adresem. Poza ważnymi składnikami odżywczymi, mięso dostarcza także zbytnio wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, które są najzwyczajniej niezdrowe.

W największym stopniu niezdrowe są mięsa czerwone. Z kotleta, golonki, boczku albo żeberek najlepiej zupełnie zrezygnować. Jednocześnie, podział mięsna na białe oraz czerwone czasami budzi wiele wątpliwości, dlatego też na przykład dietetycy dzielą mięso białe oraz czerwone sprawdzając zawartość oraz rodzaj tłuszczu. Białym mięsem jest kurczak i indyk bez skórki, tak samo królik czy struś, mimo że ma ciemne mięso. Czerwone mięsa to tak naprawdę wieprzowina, wołowina a także baranina. Mięsa białe mają nie tylko mniejsze ilości tłuszczu, zawierają też większą ilość dobrych dla zdrowia tłuszczowych kwasów nienasyconych niż niedobrych dla zdrowia nasyconych. Nasycone kwasy są szkodliwe, bo spożywane w większych ilościach mają wpływ na podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi.


Może zainteresują ciebie także

Zdrowa dieta – na czym bazuje

warzywa
Opracował: Javier Ignacio Acuña Ditzel
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Ci, którzy mają zbyt dużo kilogramów często szukają odpowiedzi na to, jak wygląda zdrowa dieta z prawdziwego zdarzenia, która pozwoli schudnąć i doprowadzić organizm do znakomitej formy. Zdrowa dieta to taka, która nie zawiera zbyt dużej ilości tłuszczu jak również węglowodanów, których ciało nie umie odpowiednio wykorzystać. Jeżeli tychże elementów będzie zbyt dużo, należy mieć świadomość tego, że będzie to oznaczało zwiększenie wagi w miejscach, w których nie jest to dobrze postrzegane.

wołowina
Opracował: Międzybrodzkie Makarony
Zainspirowane przez: Międzybrodzkie Makarony
W konsekwencji stworzyć się może miażdżyca, są w stanie wystąpić problemy z sercem, które prowadzą do zawału. Nienasycone kwasy funkcjonują całkowicie inaczej, gdyż chronią organizm przed zmianami miażdżycowymi. Mięso jednocześnie to najbardziej odpowiednie źródło białka (obok mleka oraz sera). Ma wszelkie niezbędne aminokwasy, takie których organizm sam nie jest w stanie wytworzyć. Są one konieczne do budowy tkanek. Jest bardziej właściwie przyswajalny niż białko roślinne. O wysokiej jakości mięsa może świadczyć też to, jaka firma je produkuje, przykładowo jaki to producent kiełbas, taki jak ten: o tym również powinniśmy pamiętać.
18/10/02, 09:16:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.