W jaki sposób rozwój współczesnej techniki i ludzkiej inwencji twórczej ułatwia i umila przyrządzanie dań

Przywykło się uważać, że kuchnia jest domeną właścicielki domu, mimo że równie często słyszy się stwierdzenie, że to gospodarze bywają najwspanialszymi szefami kuchni. Niezależnie od tego, kto w domu warzy, pomieszczenie kuchenne należy doposażyć w odpowiednie akcesoria. Z racji tego, że jedni wolą zdrową żywność, a drudzy popularne ojczyste posiłki, w domowych szafkach znajdują się przeróżnego gatunku miski i sprzęty kuchenne.

Dzięki rozkwitowi techniki i inwencji twórczej projektantów ostatnimi czasy dużo się zmieniło w sztuce kulinarnej. Na tych konwencjonalnych i wirtualnych półkach pojawiają się co chwila nowości przyprawiające starsze pokolenie o zawrót głowy. Dawnymi czasy rodziciele podsmażali frytki w rondelku, a obecnie dorosłe już dzieci nie przedstawiają sobie istnienia bez frytkownicy.
Kulinarne nowinki kojarzone ze smażeniem nie ograniczają się do wyżej przedstawionego przypadku. Kiedyś ogromnego wyboru w sklepach nie było, a obecnie są łatwo osiągalne: żeliwne patelnie, patelnie grillowe, patelnie ceramiczne, patelnie teflonowe, patelnie z kolorowego żeliwa. No cóż, wybór jest tak monstrualny, że takie wyliczenia zaczynają brzmieć jak litania.

W trakcie rodzinnych bądź biesiadnych zebrań przy stole, wcześniej czy później konwersacja przejdzie na tematy prawdziwie związane z kuchnią, czyli przykładowo na wspomniane wcześniej żeliwne patelnie. Posiadają one swoje zalety: są solidniejsze i dłużej zachowują temperaturę niż te ceramiczne, ale jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę to, że są mniej lekkie, a przygotowanie posiłków jest bardziej czasochłonne. W szczególności będą nią jednak zauroczeni początkujący adepci sztuki kulinarnej, ponieważ kotlety zawsze równomiernie się na niej usmażą. Panie na pewno zauważą, że patelnie z kolorowego żeliwa podczas przyrządzania posiłków ubogacą wystrój wnętrza kuchni, jeśli będą posiadały pasujący doń kolor. Z całą pewnością dobrze mieć w mieszkaniu przynajmniej dwie żeliwne patelnie, na wypadek remontu oraz zmiany koloru ścian. Gospodarze natomiast zastanowią się, czy w ogóle warto mieć w mieszkaniu patelnie grillowe, bo przecież do tej pory zwykły grill grill ogrodowy gazowy wystarczał.

O tym, czy patelnie grillowe lub patelnie z kolorowego żeliwa rzeczywiście są konieczne, zdecyduje liczba nieużywanych regałów w pomieszczeniu kuchennym lub spichlerzyku. Traktowanie patelni jako elementu kuchennej scenografii raczej odpada. Żeliwne patelnie, podobnie zresztą jak i te pozostałe, posiadając regularną styczność z gorącym tłuszczem, bywają trudne do utrzymania w czystości i nawet sprzęt do zmywania będzie mieć trudności z ich doczyszczeniem. Można też pomyśleć o umieszczeniu rzadko używanych patelni w innym pomieszczeniu, na przykład na poddaszu. W takim jednak przypadku za często używane raczej nie będą i ich kupno zupełnie mija się z celem.
23/05/11, 07:51:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.