Jakie nowelizacje w regulacjach odnoszących się do Kodeksu Pracy i ZUS czekają nas w 2015 roku?

W przyszłym roku, tak samo jak w latach ubiegłych, możemy spodziewać się podniesienia kwoty, którą prowadzący działalność gospodarczą będą przekazywać na składki ZUS 2015. Ta zmiana odbywa się rokrocznie – ponieważ algorytm ustalania ich wysokości zależnej od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Analizując aktualne informacje na temat przyszłorocznego budżetu, już teraz możemy przyjąć, iż w 2015 roku przedsiębiorcy będą zobowiązani do wpłaty plus minus 1100 zł. To, jak łatwo obliczyć, stanowi prawie 700 zł więcej w ciągu roku. Jedynie składka zdrowotna nie ulegnie zmianom. Okres zimowy przynosi zazwyczaj zmiany przepisów. Na szczęście wiele z nich pozostanie bez zmian. Aby jednak niczego nie przegapić, warto śledzić portale księgowe, aby mieć ciągły dostęp do informacji o nowościach.
pieniądze w walucie euro
Opracował: Butz.2013
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Może zainteresują ciebie także

Firmy zajmujące się doradztwem personalnym - czy warto je wynajmować?

Biznesmen
Opracował: http://sxc.hu
Zainspirowane przez: http://sxc.hu
Wielu biznesmenów, notabene nie tylko oni, myślą nad tym, czym jest payroll. Odpowiedź na to pytanie można skrócić do powiedzenia, iż dotyczy on wynagrodzenia. Trzeba jednakże powiększyć tą regułkę, gdyż zawiera ona sporo niezwykle ważnych elementów.


Jak donosi jedno z największych tego typu wydawnictw, najczęściej poruszaną przez czytelników kwestią jest pytanie, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe. Dzieje się tak pewnie dlatego, iż osoby zatrudnione na umowach o pracę chcą w swoisty sposób skontrolować czy wypłacający wynagrodzenie nie pomylił się w obliczeniach. Bardzo łatwo jest to zrobić – wynagrodzenie chorobowe to zazwyczaj 80% podstawy wymiaru, a mówiąc prościej 80% wynagrodzenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy choroba powstała wskutek wypadku przy pracy, w drodze do lub z pracy, a także w przypadku choroby w okresie ciąży.

Kolejnym często zadawanym pytaniem, jest pytanie o wymiar urlopu wypoczynkowego. Tak jak poprzednio, w tym przypadku przepisy nie ulegną zmianie. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie ma możliwości rezygnacji z tego prawa. Ile dokładnie dni mu przysługuje, zależy przede wszystkim od jego ogólnego stażu pracy oraz od tego, czy jest to jego pierwsza w życiu praca na [TAG=umowa o pracę] czy kolejne zatrudnienie.

Długość urlopu wypoczynkowego, na podstawie przepisów, w zależności od wcześniej wspomnianych czynników, ma długość:
- 20 dni – dla osób, które przepracowały mniej niż 10 lat,
- 26 dni – dla osób zatrudnionych ponad 10 lat. (Sprawdź składki ZUS 2015)
Do okresu zatrudnienia można wliczyć również dodatki przysługujące za naukę. Ile lat za jaki rodzaj szkoły – ustala się na podstawie kodeksu pracy.

Aby uwolnić się od konieczności samodzielnego poszukiwania tych informacji, można zdecydować się na umowę z biurem rachunkowym, albo samodzielną księgową.
17/08/18, 06:41:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.