Jakie nowelizacje w regulacjach odnoszących się do Kodeksu Pracy i ZUS czekają nas w 2015 roku?

W przyszłym roku, tak samo jak w latach ubiegłych, możemy spodziewać się podniesienia kwoty, którą prowadzący działalność gospodarczą będą przekazywać na składki ZUS 2015. Ta zmiana odbywa się rokrocznie – ponieważ algorytm ustalania ich wysokości zależnej od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Analizując aktualne informacje na temat przyszłorocznego budżetu, już teraz możemy przyjąć, iż w 2015 roku przedsiębiorcy będą zobowiązani do wpłaty plus minus 1100 zł. To, jak łatwo obliczyć, stanowi prawie 700 zł więcej w ciągu roku. Jedynie składka zdrowotna nie ulegnie zmianom. Okres zimowy przynosi zazwyczaj zmiany przepisów. Na szczęście wiele z nich pozostanie bez zmian. Aby jednak niczego nie przegapić, warto śledzić portale księgowe, aby mieć ciągły dostęp do informacji o nowościach.
pieniądze w walucie euro
Opracował: Butz.2013
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Może zainteresują ciebie także

Jak znaleźć źródło finansowania firmy? Możesz zdecydować się na pożyczki we Wrocławiu albo sprawdzić leasing Wrocław

pieniądze i karty kredytowe
Opracował: Sean MacEntee
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Wiele wrocławskich firm szuka takich rozwiązań, dzięki którym będą mogły regularnie zwiększać zakres oferowanych usług i poprawiać jakość obsługi klienta. Bardzo często wymaga to konieczności zakupienia nowego sprzętu, urządzeń czy maszyn, bez których realizacja zleceń nie byłaby w zasadzie możliwa. Skąd jednak wziąć na to pieniądze?


Jak donosi jedno z największych tego typu wydawnictw, najczęściej poruszaną przez czytelników kwestią jest pytanie, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe. Dzieje się tak pewnie dlatego, iż osoby zatrudnione na umowach o pracę chcą w swoisty sposób skontrolować czy wypłacający wynagrodzenie nie pomylił się w obliczeniach. Bardzo łatwo jest to zrobić – wynagrodzenie chorobowe to zazwyczaj 80% podstawy wymiaru, a mówiąc prościej 80% wynagrodzenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy choroba powstała wskutek wypadku przy pracy, w drodze do lub z pracy, a także w przypadku choroby w okresie ciąży.

Kolejnym często zadawanym pytaniem, jest pytanie o wymiar urlopu wypoczynkowego. Tak jak poprzednio, w tym przypadku przepisy nie ulegną zmianie. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie ma możliwości rezygnacji z tego prawa. Ile dokładnie dni mu przysługuje, zależy przede wszystkim od jego ogólnego stażu pracy oraz od tego, czy jest to jego pierwsza w życiu praca na [TAG=umowa o pracę] czy kolejne zatrudnienie.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.