Jeśli lubisz wino, dowiedz się, czy Polska może cię zdumieć w tym temacie

Gdy ktoś mówi o winie, odruchowo myślimy: Hiszpania, Gruzja, Australia, Argentyna. Kiedy inna osoba wspomina o winnicach, skojarzeniowo myślimy Toskania. A co z Polską? Czy na rodzimych terenach też można wyprodukować dobre wino? Czy rodzima produkcja sprowadza się tylko do przydomowych miniplantacji?


kieliszki
Opracował: Rosendahl
Zainspirowane przez: Rosendahl
Polacy od lat uprawiali winorośla. I od lat wytwarzali wino. Na ogół było to jednak kojarzone z domowymi ogrodami. Doskonali smakosze wina, wiedzą jednakże dobrze, iż polskie winnice są i mają się dobrze (choć za wielką grandę rodzimi plantatorzy uważają nieprzychylne ustawodawstwo, przez które oficjalnie jedynie kilka, kilkanaście osób wytwarza tego typu alkohol z akcyzą).

Najwięcej jest ich na terenie małopolskim, Podkarpacia i w tzw. regionie przełomu Wisły. Kilka jest w okolicy Zielonej Góry i na ziemiach Dolnego Śląska. Wszyscy to entuzjaści. I chociaż Polskę nie rozpuszcza pogodą (niestałe warunki), producenci wciąż stoją przy swoich – pragną wytwarzać pod każdym względem doskonałe wino. Zobacz szczegóły: http://www.winnicadwiegranice.pl/o-winnicy.

W Rzeczpospolitej organizuje się kilka festiwali wina, na których goście mają szansę poznać przeróżne smaki tego doskonałego alkoholu. Wina świeże, słodkie, lub z nutką goryczy, a także wina musujące – wybór okazuje się wszelaki. Na tego typu festiwalach prezentują się zarówno duże polskie winnice, jak i regionalni mali producenci. A jak wielu w RP jest amatorów? Ciężko stwierdzić. Należy jednak zauważyć skłonność naszych rodaków do wytwarzania wina w pojedynkę. Przydomowy ogród i kilka butli w spiżarni – to obraz widziany dosyć często.


piękne dębowe beczki
Opracował: Angela Llop
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Polskie http://winnicadwiegranice.pl wino staje się coraz popularniejsze. Jest sprzedawane przez e-sklepy, aleteż ich stacjonarne odpowiedniki. Jest w barach i w specjalnie stworzonych klubach winiarskich. Nie jest jeszcze jednak tak bardzo dostępne, jak często spotykane wina z Bułgarii, czy Włoch. Fani i producenci wierzą, iż to się zmieni. A polskie winnice są otwarte. Zamiast wciąż myśleć o wyjeździe do Toskanii i zanurzenia się w poletka winorośli, zajrzyjcie na rodzime tereny. Zobaczycie, iż piękno tych roślin jest na wyciągnięcie ręki. A alkohol tworzony z owoców hipnotyzuje smakiem i zapachem.
18/06/22, 12:11:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.