Będziesz starał się o nową posadę? Dowiedz się , jakie możliwości dają ci dane formy umów

W momencie, jeżeli staramy się o nową pracę, stajemy przed koniecznością zawarcia ważnych dokumentów, w tym umowy, w oparciu o którą będziemy wykonywać powierzone zadania. Dobrze jest już wcześniej posprawdzać, czym odznaczają się poszczególne umowy oraz jakie korzyści możemy z nich wyciągnąć.

Umowa o pracę - wciąż najpopularniejsza

Umowa o pracę zalicza się do powszechnie stosowanych umów zapisujących obowiązki zatrudniającego oraz pracownika. W jej zapisie znajdziemy ważne szczegóły dotyczące rozpoczynającego się zatrudnienia, jak chociażby wysokość wynagrodzenia, wymiar godzin pracy, bądź zajmowane stanowisko pracy - spojrzyj na wzór umowy o pracę z omówieniem. Umowę o pracę podpisuje się na czas próbny, określony lub nieokreślony. Charakter umowy ma duże znaczenie dla zatrudnionego i pracodawcy, ponieważ reguluje ważne zagadnienia, na przykład długość okresu wypowiedzenia. Przed zawarciem umowy o pracę, trzeba się z dokumentem bardzo dokładnie zapoznać.

Kontrakt menedżerski - co to jest?

Może zainteresują ciebie także

Czemu warto korzystać z agencji pośrednictwa, kiedy szukamy pracy? Jakie wiążą się z tym korzyści?

CV
Opracował: See-ming Lee
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jeszcze parę lat wstecz proces rekrutacji prezentował się następująco, czyli kandydat udaje się do placówki firmy, w jakiej chce pracować i zostawia tam swoje CV razem z listem motywacyjnym. następnie następuje kolejna próba skontaktowania z potencjalnym pracodawcą, w związku z tym dzwoni i pyta, czy może coś wiadomo na temat wyboru kandydata. Dzisiaj tego typu praktyki nie są już zbyt powszechne, proces rekrutacji przyjmuje wzorce zachodnie i to w różnych dziedzinach.


menedżer
Opracował: reynermedia
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Coraz częściej można zetknąć się także z określeniem kontraktu menedżerskiego, niemniej dla wielu osób jest ono całkowicie nieklarowne. Kontrakt menedżerski jest jedną z możliwości zatrudnienia, jednakże nie reguluje go kodeks pracy, a pracownikom wykonującym swe obowiązku na podstawie wspomnianego dokumentu nie należą się udogodnienia charakterystyczne dla umowy o pracę, czyli przykładowo urlopy. Kontrakty menedżerskie najczęściej są nawiązywane na wysokim szczeblu zawodowym. Zarząd przedsiębiorstwa poleca zarządzanie swą komórką biznesową odpowiedniej osobie, a ona wykonuje swoje zadania w oparciu o zapisy ujęte w kontrakcie. W kontrakcie znajdziemy zapis regulujący wysokość pensji, jak również zadania powierzone pracownikowi.

Umowa licencyjna - co to takiego?

Czasami mają miejsce sytuacje, kiedy na zlecenie pracodawcy przygotowuje się jakiś wytwór udostępniany na zasadzie umowy licencyjnej. Dzieje się tak choćby w momencie projektowania programów komputerowych, przygotowywania utworów i innych projektów. W sytuacji, kiedy nie chce się przenieść praw własności do swojego tworu na rzecz firmy lub zleceniodawcy, można podpisać z nim umowę licencyjną. Według jej ustaleń licencjobiorca dostaje jedynie licencję na zastosowanie danego wyrobu na okres wskazany w umowie. Umowy licencyjne dzielą się na wyłączne i niewyłączne Więcej szczegółów na stronie http://poradnik.wfirma.pl
19/10/23, 16:09:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.