Rodzaje zatrudnienia

Sytuacja gospodarcza w kraju coraz częściej zmusza biznesmenów do poszukiwania nowych wyjść redukujących koszta pracy i uelastyczniających zatrudnianie pracobiorców. Jednym z nich jest zawieranie umów cywilnoprawnych. Acz z punktu widzenia interesów chlebodawców zawieranie tychże umów może wydawać się dużo korzystniejsze w porównaniu z zaangażowaniem pracowniczym, należy jednak pamiętać, iż nie w każdym przypadku jest ono dopuszczalne.

pracownik
Opracował: Twinfieldinternational
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Umowa o pracę . Główną formą prawną, w ramach jakiej zatrudnia się pracobiorców, jest stosunek pracy. Łączy się on z systemem gwarancji oraz przywilejów pracowniczych, tj.: zapewnienie minimalnego wynagrodzenia za pracę, prawo do płatnego urlopu, zapłaty oraz zasiłku chorobowego, szczególna ochrona poniektórych grup pracobiorców, unormowanie czasu pracy, zakaz rozwiązywania stosunku pracy w szczególnych wypadkach, obowiązek zastosowania wskazanych procedur przy wypowiadaniu umów. Właśnie dzięki tym przywilejom stosunek pracy jest najbardziej korzystną formą zatrudnienia dla pracowników a także równocześnie powodem wysokich wydatków dla pracodawców. Na prośbę zatrudnionego pracodawca jest zobowiązany wystawić mu zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach - http://poradnik.wfirma.pl/-zaswiadczenie-o-zatrudnieniu-i-zarobkach-wzor-z-omowieniem.

Może zainteresują ciebie także

Czy zastanawiałeś się o tym, żeby być freelancerem?

internet
Opracował: markus spiske
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Teraz coraz bardziej modne staje się dawanie coraz większej swobody pracownikom. Niewiele firm pracuje obecnie w sztywnym ośmiogodzinnym systemie pracy – wiele firm jest dla przykładu otwartych przez dwanaście godzin dziennie, a pracownicy mogą przyjść do pracy, o której mają ochotę – istotne jest to, aby przepracowali łącznie osiem godzin, jednak mogą to zrobić w dowolnie wybranych widełkach czasowych. Jeszcze bardziej popularna staje się praca zdalna – obecnie przeżywa prawdziwy boom między innymi na Zachodzie, jednak moda ta stopniowo dociera także do Polski i w niedługim czasie niewątpliwie stanie się jeszcze bardziej popularna.


Obok umów o pracę w najwyższym stopniu nietypową, ale na pewno na ogół spotykaną, metodą angażowania pracowników jest stosowanie umów cywilnoprawnych. Owa odmiana zatrudnienia cieszy się dużą wziętością u pracodawców ze względu na brak tak szerokiego wachlarza przywilejów jak w wypadku zatrudnienia pracowniczego. Układy cywilnoprawne dają dużo większą niezależność w kształtowaniu treści stosunku prawnego wiążącego strony, nie dyktując przy tym minimalnych gwarancji, jakie istnieją na gruncie prawa pracy. Nie istnieje tu wymóg minimalnego uposażenia za pracę. Świadczenia finansowe realizowane w ramach tej umowy mogą być wyznaczane poniżej tejże granicy. http://poradnik.wfirma.pl/-wzor-umowa-o-prace-z-omowieniem

Umowa biznesowa
Opracował: Startup Registry
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dzięki temu pracodawcy mają możliwość uzależnienia ogółów świadczeń od rezultatów osiąganych poprzez osobę zatrudnioną, zaś wynagrodzenie przysługuje nie z tytułu świadczenia pracy, lecz z tytułu pozyskania zamierzonego rezultatu. Szczególny rodzaj umowy o pracę scalający w sobie niektóre cechy umowy o dzieło ze standardową umową o pracę to tak zwany kontrakt menedżerski (kontrakt menedżerski). Wykorzystuje się go w wypadku zawierania umów z menegerami wyższego szczebla.
18/06/22, 05:12:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.