Jak wędzić w domu?

Większości z nas już się przejadły naszpikowane chemią, nasiąknięte wodą i co najgorsze nieomal bezsmakowe wędliny oferowane w marketach oraz dyskontach.


Marzymy o wyrobach z gawęd naszych dziaduniów – apetycznych, aromatycznych, niepowtarzalnych.


Owe smaki możemy odtworzyć, pod warunkiem że kiełbasy i mięsa sami przygotujemy a także uwędzimy. Wędzenie przynależy do najstarszych, wykonywanych od tysięcy lat, sposobów utrwalania żywności. Prócz wędzenia od pradziejów stosowano też suszenie i solenie. Współcześnie, gdy każda rodzina posiada do dyspozycji chłodziarkę, a producenci żywności do większości wyrobów dodają środki konserwujące, wędzenie nie ma już tak dużego znaczenia przy przechowywaniu zapasów domowych.

Tak samo ekscytujące zagadnienia są opublikowane w pokrewnym serwisie. Jeśli pragniesz je poznać - zobacz pod linkiem (http://p2.wroclaw.pl/p2/menu/), który jest tutaj.

Ciągle jednak z rozkoszą zajadamy się wędlinami i wędzonkami.


zdrowe żywienie
Opracował: Debbie Tingzon
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


W tej sytuacji w ogóle nie dziwi, że znów coraz to bardziej modne staje się wędzenie w domowych warunkach, co może znacznie uprościć Smoke wędzarnia gazowa. W Polsce idea domowej produkcji wędliniarskiej zdobywa coraz to ogromniejsze chmary zwolenników. Popularyzuje się stare, polskie receptury, a miłośnicy pysznych oraz zdrowych tradycyjnych wędlin ochoczo dzielą się swoją wiedzą a także doświadczeniami. Dzięki ich radom nawet początkujący szybko mogą się zorientować jak zabrać się do wędzenia, zbudować pierwszą wędzarnię i uzyskać zadowalające rezultaty. Na barwę oraz smak wyrobów wędzarniczych wielki wpływ ma rodzaj użytego drewna.
W Naszej ojczyźnie tradycyjnie użytkuje się drewna drzew liściastych. Zależnie od rodzaju wędzarni możesz stosować drewno w formie szczap, zrębków lub trocin.
19/03/25, 09:42:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.