Kilka podstawowych zalet jednego z najzdrowszych tłuszczów roślinnych, czyli oleju wytwarzanego z siemienia lnianego.

Lniane nasiona od wieków używane są w naturalnej medycynie. Ludzie jeszcze nie umieli zidentyfikować składników, które w nich są, ale doskonale wiedzieli, jaki jest ich wpływ na organizm, i umieli wykorzystać w licznych przypadkach.
Już dawni Rzymianie i Grecy zalecali stosowanie siemienia lnianego do rozwiązywania chorób przewodu pokarmowego, i do dnia dzisiejszego jego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Dzisiaj zdecydowanie częściej jest używany olej lniany w miejsce całych nasion. Jest on tłoczony na zimno, przez co zachowuje wszystkie najlepsze właściwości, i stanowi niezastąpiony dodatek do wielu potraw. Lniane nasiona mają go blisko połowę, a dużą część oleju stanowią tak potrzebne organizmowi kwasy omega-3, regulujące poziom złego cholesterolu w organizmie. Podstawową rolą tych kwasów jest obniżanie złej odmiany cholesterolu i powiększanie zawartości tego dobrego. Ale tłuszcze biorą też udział w stymulacji wielu procesów życiowych, stanowią też podstawowy budulec komórek, dlatego też zapewnienie ich w odpowiedniej ilości ma kluczowe znaczenie przy utrzymaniu zdrowia. I to właśnie olej lniany to jeden z najlepszych pokarmów roślinnych pod tym względem, szczególnie że jego działanie powiększa jeszcze witamina E.


Może zainteresują ciebie także

Z jakiego powodu systematyczne posiłki są tak istotne dla stanu zdrowia, co jeść żeby ograniczyć swoją wagę.

lunch
Opracował: Franklin Heijnen
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Pracując przez cały dzień wiele osób ma sporo problemów z właściwą dietą. Rano szybko wypijana kawa, później kolejna po pojawieniu się w pracy, a pierwszy posiłek gdzieś dopiero koło południa. A po kilkunastu godzinach spędzonych za biurkiem najadanie się potężną obiadową porcją tuż przed pójściem do spania.


Lniany olej jest dość często używany do przygotowywania wielu potraw, na nim też opiera się dieta (www.dietymedicago.pl) dr budwig. Dieta ta ma w założeniu dostarczać organizmowi posiłki bardzo bogate w błonnik, tłuszcze omega-3 oraz antyoksydanty. Osoby ją stosujące muszą wyeliminować wszelkie formy cukru, a także oleje, margaryny i masła. Jedynym dopuszczalnym olejem jest właśnie ten powstały z nasion lnu, z tego powodu że jest najbardziej zdrowy wśród stosowanych przez ludzi tłuszczów. W rzeczywistości zalecenia dr Budwig to nie tylko dieta, ale cały styl życia, mający wykorzystać z natury to co najlepsze, eliminując równocześnie szkodliwe rzeczy. W założeniach dieta (www.deliciousbox.pl) ta pomaga przy wielu schorzeniach, takich jak cukrzyca, nowotwory albo problemy ze skórą, rzecz jasna pod warunkiem że będzie całościowo stosowana.
18/10/14, 08:13:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.