Złożenie deklaracji podatkowych, czyli o czym pamiętać przy formularzach PIT?

Z końcem lutego zbliża się czas nadsyłania przez pracodawców deklaracji podatkowych za miniony rok. Doglądamy skrzynki pocztowe i adresy mailowe pamiętając o wszystkich umowach, na podstawie których pracowaliśmy w minionym roku. Dla wielu ludzi rozliczania się z urzędami skarbowymi wciąż należą do formalności trudnej, zwłaszcza za sprawą skomplikowanych wyliczeń w tabelkach formularza pit. Na co zwracać uwagę, żeby rozliczenie stało się formalnością?
rozliczenie
Opracował: Lucas Hayas
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Gdy mamy stałą umowę i pracujemy też na stałej umowie, co charakteryzuje osoby starsze stażem, wszelkie trudności w rozliczaniu się sprowadzają się do jedynego wersu formularza. Przy kilku odrębnych pracach, o dowolnej umowie zatrudnienia (o pracę, o dzieło) wyczekujemy do ostatniego formularzu pit 11 od pracodawcy po czym zsumujemy poszczególne wersy i kolumny z przychodami w końcu zaliczkami pobranymi. Ważne by wyliczenia, również w sytuacji gdy mieliśmy jednego pracodawcę, były sprawdzone kilkukrotnie, najlepiej przez specjalistę od księgowości lub sprawdzony program do odliczania zwrotów za podatki.

Może zainteresują ciebie także

Czy warto przeznaczyć 1 % podatku?. Co z tego można mieć? Sprawa warta przemyślenia

Rozliczenie podatku PIT
Opracował: Images Money
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Uzupełniając roczny PIT nierzadko debatujemy czy na pewno dobrze rozumiemy wszelkie przedstawione informacje. Boimy się omyłek albo po prostu nie wiemy, jak trzeba uzupełnić PIT, który jest powinnością każdego obywatela w naszym państwie. W związku z tym do wsparcia w rozliczeniu się z fiskusem stworzono program do pit 2014 - genialne rozwiązanie wspierające odnalezienie się w zawiłych informacjach i przepisach.


Kiedy prowadzimy indywidualną działalność gospodarczą, w tym pozarolniczą, będziemy rozliczali się formularzem Pit 36 - PIT numer 36. Wszelkie dochody i straty osiągnięte w roku podatkowym za stosunek pracy, uzyskane stypendia i zasiłki wliczane są w najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez podatników formularz pit 37. Serwisy zajmujące się księgowością i rozliczeniami rocznymi przygotowują oczekującym wszystkie ważne formularze, uwzględniające np. dochody z sprzedaży nieruchomości nabytych lub wybudowanych. Odmienny formularz
księgowość
Opracował: http://www.freeimages.com
Zainspirowane przez: http://www.freeimages.com
wypełnią osoby dostające zasiłki w ramach ubezpieczenia społecznego (Pit-3), jeszcze inny uzupełnią płatnicy pobierający zaliczki od właścicieli (Pit-4R) formularze dostępne m.in. .


Przy rozliczeniu podatkowym nie wolno pozwolić sobie na żaden błąd. Malutka różnica kwotowa, obojętnie czy na korzyść własną czy urzędu skarbowego, przyczynia się do zahamowania procesu wypłaty oczekiwanego zwrotu. Przy uwzględnieniu czasu potrzebnego na zwrotną informację, czy ponowne składanie i czas oczekiwania, zaliczka pojawi się na rachunkach po kolejnych miesiącach oczekiwania od czasu złożenia deklaracji. Mając jakiekolwiek wątpliwości radźmy się więc fachowców lub osób, które z rozrachunkiem za wcześniejsze lata podatkowe nie mają problemów.
18/06/21, 21:27:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.