Złożenie deklaracji podatkowych, czyli o czym pamiętać przy formularzach PIT?

Z końcem lutego zbliża się czas nadsyłania przez pracodawców deklaracji podatkowych za miniony rok. Doglądamy skrzynki pocztowe i adresy mailowe pamiętając o wszystkich umowach, na podstawie których pracowaliśmy w minionym roku. Dla wielu ludzi rozliczania się z urzędami skarbowymi wciąż należą do formalności trudnej, zwłaszcza za sprawą skomplikowanych wyliczeń w tabelkach formularza pit. Na co zwracać uwagę, żeby rozliczenie stało się formalnością?
rozliczenie
Opracował: Lucas Hayas
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Gdy mamy stałą umowę i pracujemy też na stałej umowie, co charakteryzuje osoby starsze stażem, wszelkie trudności w rozliczaniu się sprowadzają się do jedynego wersu formularza. Przy kilku odrębnych pracach, o dowolnej umowie zatrudnienia (o pracę, o dzieło) wyczekujemy do ostatniego formularzu pit 11 od pracodawcy po czym zsumujemy poszczególne wersy i kolumny z przychodami w końcu zaliczkami pobranymi. Ważne by wyliczenia, również w sytuacji gdy mieliśmy jednego pracodawcę, były sprawdzone kilkukrotnie, najlepiej przez specjalistę od księgowości lub sprawdzony program do odliczania zwrotów za podatki.

Może zainteresują ciebie także

Upraszczanie rozliczania podatku pit

podatek PIT
Opracował: Images Money
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Coroczne rozliczenie podatku nie musi być szczególnie skomplikowane, o czym miało opcję przekonać się wielu płatników. Deklaracja zdobywanego wynagrodzenia oraz zarobki rozliczane we wskazanych okresach mogą być składane z użyciem innowacyjnego oprogramowania. Jest ono stosowane na coraz szerszą skalę, a program pit jest systematycznie uzupełniany o nowatorskie funkcje. Podatnicy deklarujący wynagrodzenia oraz zarobki w przypadku umowy o pracę oraz cywilnoprawne mogą w tej sprawie liczyć na osobę gwarantującą im pracę.


Kiedy prowadzimy indywidualną działalność gospodarczą, w tym pozarolniczą, będziemy rozliczali się formularzem Pit 36 - PIT numer 36. Wszelkie dochody i straty osiągnięte w roku podatkowym za stosunek pracy, uzyskane stypendia i zasiłki wliczane są w najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez podatników formularz pit 37. Serwisy zajmujące się księgowością i rozliczeniami rocznymi przygotowują oczekującym wszystkie ważne formularze, uwzględniające np. dochody z sprzedaży nieruchomości nabytych lub wybudowanych. Odmienny formularz
księgowość
Opracował: http://www.freeimages.com
Zainspirowane przez: http://www.freeimages.com
wypełnią osoby dostające zasiłki w ramach ubezpieczenia społecznego (Pit-3), jeszcze inny uzupełnią płatnicy pobierający zaliczki od właścicieli (Pit-4R) formularze dostępne m.in. .


Przy rozliczeniu podatkowym nie wolno pozwolić sobie na żaden błąd. Malutka różnica kwotowa, obojętnie czy na korzyść własną czy urzędu skarbowego, przyczynia się do zahamowania procesu wypłaty oczekiwanego zwrotu. Przy uwzględnieniu czasu potrzebnego na zwrotną informację, czy ponowne składanie i czas oczekiwania, zaliczka pojawi się na rachunkach po kolejnych miesiącach oczekiwania od czasu złożenia deklaracji. Mając jakiekolwiek wątpliwości radźmy się więc fachowców lub osób, które z rozrachunkiem za wcześniejsze lata podatkowe nie mają problemów.
18/06/21, 21:27:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.