Złożenie deklaracji podatkowych, czyli o czym pamiętać przy formularzach PIT?

Z końcem lutego zbliża się czas nadsyłania przez pracodawców deklaracji podatkowych za miniony rok. Doglądamy skrzynki pocztowe i adresy mailowe pamiętając o wszystkich umowach, na podstawie których pracowaliśmy w minionym roku. Dla wielu ludzi rozliczania się z urzędami skarbowymi wciąż należą do formalności trudnej, zwłaszcza za sprawą skomplikowanych wyliczeń w tabelkach formularza pit. Na co zwracać uwagę, żeby rozliczenie stało się formalnością?
rozliczenie
Opracował: Lucas Hayas
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Gdy mamy stałą umowę i pracujemy też na stałej umowie, co charakteryzuje osoby starsze stażem, wszelkie trudności w rozliczaniu się sprowadzają się do jedynego wersu formularza. Przy kilku odrębnych pracach, o dowolnej umowie zatrudnienia (o pracę, o dzieło) wyczekujemy do ostatniego formularzu pit 11 od pracodawcy po czym zsumujemy poszczególne wersy i kolumny z przychodami w końcu zaliczkami pobranymi. Ważne by wyliczenia, również w sytuacji gdy mieliśmy jednego pracodawcę, były sprawdzone kilkukrotnie, najlepiej przez specjalistę od księgowości lub sprawdzony program do odliczania zwrotów za podatki.

Może zainteresują ciebie także

Nie zamartwiaj się zaległościami – rozlicz swój pit w 2016 roku i ze spokojem zajmij się tym, co faktycznie lubisz

program PIT
Opracował: Lucas Hayas
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Odkładanie obowiązków na kolejne dni odnosi się do wielu Polaków, lecz przed niektórymi kwestiami nie da się uciec. Okrążanie szerokim łukiem miejsc, w jakich należy rozliczyć swój pit jest niebywale popularne do chwili, aż wybija ostatnia godzina, aby to uczynić. Skutki pasywności i niedoręczenia rozliczenia podatkowego są nieprzyjemne i zamiast na ich temat myśleć, lepiej skoncentrować się na swoim obowiązku i nareszcie mieć go z głowy. Każdy dobry obywatel wie, iż program do rozliczenia pit 2016 może pomóc w szybkim i efektywnym rozwiązaniu kłopotu. Zabierzmy się w związku z tym do pracy.


Kiedy prowadzimy indywidualną działalność gospodarczą, w tym pozarolniczą, będziemy rozliczali się formularzem Pit 36 - PIT numer 36. Wszelkie dochody i straty osiągnięte w roku podatkowym za stosunek pracy, uzyskane stypendia i zasiłki wliczane są w najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez podatników formularz pit 37. Serwisy zajmujące się księgowością i rozliczeniami rocznymi przygotowują oczekującym wszystkie ważne formularze, uwzględniające np. dochody z sprzedaży nieruchomości nabytych lub wybudowanych. Odmienny formularz
księgowość
Opracował: http://www.freeimages.com
Zainspirowane przez: http://www.freeimages.com
wypełnią osoby dostające zasiłki w ramach ubezpieczenia społecznego (Pit-3), jeszcze inny uzupełnią płatnicy pobierający zaliczki od właścicieli (Pit-4R) formularze dostępne m.in. https://pitax.pl/wiedza/druki/.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.