Opodatkowanie kartą fiskalną a zatrudnienie pracowników na umowę cywilnoprawną. Jakich rzeczy do tej pory nie wiemy?

Karta podatkowa jest najprostszą postacią opodatkowania. Podatnicy korzystający z niej posiadają wiele przywilejów i uproszczeń, ale również ograniczeń. Nie muszą dla przykładu prowadzić ksiąg skarbowych, czy też składać jednoletniego zeznania o dochodach, co jest zadecydowanym plusem. Jednakowoż, z drugiej strony doniosłą barierą przy opodatkowaniu kartą są okrojenia w rzeczy zatrudniania fachowców.

Podatnicy rozliczający się na regułach karty podatkowej nie mogą przyjmować do pracy pracowników na osnowie umów cywilnoprawnych - czyli umów o dzieło i dodatkowo umów zlecenie. Ustawienie pracownika na posadzie takiej umowy będzie owocowało utratą przyzwoleń do użytkowania z tej formy opodatkowania. Jedyną dopuszczalną kondycją zatrudnienia w chwili karty podatkowej jest umowa o pracę. Ponadto obowiązuje tu tzw. limit zatrudnienia. Oznacza to, że liczba pracowników jaką może zatrudnić podatnik rozliczający się kartą podatkową, jest wąska. Limit ten wynosi 5 osób, a w ustalonych rodzajach działalności zmniejszony jest do postaci 3. Więcej na https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-karta-podatkowa_flickr_2679635767.jpg|R|W=200|ALT=banknot 50 zł]Do powyższego limitu wlicza się tylko pracowników zatrudnionych w celu świadczenia przedmiotowych usług. Umowa zlecenia zazwyczaj kojarzona jest z umową pomiędzy pracodawcą a pracobiorcą. Jakkolwiek z umową zlecenia mamy do czynienia też, jeśli zawieramy umowę ze szkołą językową, z uczelnią wyższą albo z operatorem telewizji kablowej. W której sytuacji można ją rozwiązać? Istnieje możliwość jednostronnego rozwiązania związku prawnego poprzez wypowiedzenie umowy zlecenia. Kiedy dokonuwypowiedzenie umowy zlecenia nabywca, jego obowiązkiem jest oddanie zleceniobiorcy, czyli przedsiębiorcy, wydatków, jakie on dokonał aż do dnia unieważnienia oraz część wynagrodzenia odpowiadającą jego aktualnym czynnościom. Jeśli jednak anulowanie nastąpi bez relewantnego powodu przedsiębiorca ma roszczenie odszkodowawcze do użytkownika.


Może zainteresują ciebie także

Jakim sposobem polepszyć sprzedaż

spotkanie biznesowe
Opracował: Jim Larrison
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Szczęściu w biznesie czasem trzeba trochę pomóc, jeżeli naprawdę chce się osiągnąć sukces. Nie wystarczy bowiem niezwykły plan jak również przemyślana strategia, aby teraz osiągnąć wielki sukces na rynku. W takim celu konieczność także znaleźć doskonałe narzędzia promocji. W ich nadmiarze jednak dość prosto się pogubić jak również popaść w pełną dezorientację. Czy najlepiej skorzystać z serwisów społecznościowych do budowy własnej niezwykłej marki bądź też inwestować w bardziej zwyczajne sposoby promocji?

Powinno się zwrócić uwagę na stopień ważności powodu anulowania umowy zlecenia. Jak już napomykano powyżej mogą to być w podobny sposób przesłanki o zakresie sprawiedliwym (np. przemiany w sytuacji gospodarczej, zmiany na rynku, przemiany w prawie) i dodatkowo bardziej subiektywne (zmiana sytuacji życiowej lub ekonomicznej strony). Czytaj też
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-formularz-vat-r-z-omowieniem-sposobu-wypelniania
19/10/23, 15:16:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.